Search
  • koray agziyagli

Dacia - Duster #Hakkınıver

- Bu projede Gürkan Kurtkaya seninle çalışmak istiyor.

- Benimle mi?

- Evet.

- Haydaa!!


Dacia - Duster reklam filmi her yönü ile başta bana ve ekipteki herkese bir çok şey öğrettiğine inanıyorum. Hikayesi, mekanı, dekoru, oyunculuğu (karakter yaratma) ve post bilgisi ile alışılmışın dışında bir film.


Gürkan Kurtkaya, sektörün premium yönetmenlerinden. Ön hazırlık ve set efsaneleri dilden dile anlatılagelen, kimi zaman abartılmış kimi zaman ise bir hayli eksik aktarılmış aslen bilgisayar mühendisi olup, film işlerine editör olarak başlamış, benim gibi gece uyumayan bir yönetmen. Projenin zorluğu mu dersiniz, Gürkan Kurtkaya ile beraber bir filme yönetmenlik yapmak mı dersiniz bilemiyorum ama benim için zorlayıcı bir süreçti.


ÖN HAZIRLIK


Projeye 4 Ocak 18'de start verdik, teslim tarihimiz ise 6 Mart 18, Altmış bir gün, yani uzun metraj bir film süresinde bir reklam filmi hazırlığı. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde, kırkbeş gün sürecek olan mekan arayışı sırasında biz de İstanbul'da terzi dekoru, ana karakterin yaratım süreci, yan karakterlerin seçimi ile ilgilendik. Bol bol referans filmlerden maket filmler yaparken, filmin yapısını, kamera dilini, renk dünyamızı oturtmaya başladık.

Mekanlarda shortlist yapabilecek duruma geldiğimizde keşif yapmak üzere Antalya, Isparta, ve Eğirdir olmak üzere üç bölgeye gittik. Müşterimizle paylaşmak üzere geri İstanbul'a döndük. Toplantımızda, oyuncular ve mekanlar netleştikten sonra teknik keşif yapmak için bu yerlere bir daha gidip, açılarımızı belirledik. Yerlere kazıklar çakarak, sprey boyalar ile işaretler alarak, hangi lens ile, kaç cm yükseklikte olduklarını not aldık.Teknik keşif sırasında bazı planları drone ile çekerek, set günlerinden zaman kazandık. Ayrıca inci kefali sahnesini 3D yapacağımız için platelerini çekip, IMAJ'a göndermemiz gerekiyordu. Her bir balığı 3D yapmak zaman ve emek isteyen bir işti. Keşif sırasında bizi zorlayan bir diğer şey ise soğuktu. Göl kenarları, dere içlerinde olmak soğuğun etkisini arttırıyordu. Neyse ki gece çekimi yoktu.ÇEKİM

Çekimlerin ilk ayağı Istanbul'du; Terzi dekoru ve Ayı ile kamp sahnesi. Bütün teknik detaylara, set öncesinde hazırlık yaptığımız için set sırasında oyuncu ve oyunlara konsantre olduk. Hali hazırda oyuncularımızla hem okuma provası hem de oyun provası yapmıştık. İki yönetmen olmanın avantajları da burda kendini belli ediyor zaten. Gürkan, terzide son sahneyi çekerken ben kamp mekanına geçtim.


Çekimlerin ikinci ayağı ise zor ve uzun olan kısmıydı.

Aksiyon sahneleri, araba ve kamera uyumu, bir de

üzerine oyuncu tepkileri eklenince bir hayli zorlandık.

Neyse ki ön hazırlıkta dersimizi iyi çalıştığımızdan neyi nasıl yapacağımızı iyi biliyorduk. Bu sayede iki yönetmen olarak hiç fikir ayrılığına düşmedik. Çekimleri tamamladığımızda ne bir eksiğimiz ne bir fazlamız vardı. Shootingboard'da ne çizdiysek onu çekmiştik ve tabi ki ekibin özverisi ve çalışkanlığı buna büyük etkendi. Zaten yıllardır çalıştığımız, konuşmadan anlaşabildiğimiz ekibimizi kurmuştuk.


ÇEKİM SONRASI


Her araba filminde olduğu gibi bu filmde de silinmesi gereken detaylar, eklenmesi gereken yansımalar, parlamaların yanı sıra ağır bir 3D işçiliği vardı. Tüm çekilenleri izledikten sonra, zaten kaba kurgusu belli olan filmimize yapboz parçalarını koyar gibi doğru planları ve anları koyduk. Gürkan'ın müzik geçmişi de olduğu için bir composer gibi müziği Avid'de oturttu. Sanırım renk 15-16 saat sürdü. Sunumu yaptıktan sonra kutlama viskileri yuvarladık.


Bu iş bana ön hazırlığın önemi öğretti. Gürkan Kurtkaya'nın nasıl Gürkan Kurtkaya olduğunu ön hazırlıktaki titizliğinden ve özeninden olduğunu anladım. Matematik gibi, mühendis gibi sete girmeden filmi kare kare ezberlemiştik. Hiç bir şeyi şansa bırakmadık ya da kontrolümüz dışı olmadı. Ve tabiki oyunculuktaki minimallik.


Haziran 18
0 views0 comments
Society Istanbul an award-winning film production company based in Istanbul, Turkey.
  • Society İstanbul
  • Society İstanbul
  • Society İstanbul